Запитання-відповіді

Запитання та відповіді щодо управління та утримання житлового фонду.
Хто відповідає за проведення робіт з технічного обслуговування, поточного та капітального ремонтів балконних плит будинку, якщо будинок не є «об'єктом пам'ятки архітектури»? За чий рахунок вони здійснюються?
Відповідно до п. 7 Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 15 вересня 1992 р. N 56, загальна площа квартири (будинку) визначається як сума площ жилих і підсобних приміщень квартири (будинку), веранд, вбудованих шаф, а також площ лоджій, балконів і терас, які враховуються з використанням таких коефіцієнтів: для лоджій – 0,5, для балконів і терас – 0,3. Таким чином, балкон є невід’ємною частиною квартири і разом з нею є приватною власністю мешканця, який приватизував житло. Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України Власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить. згідно ст. 10 Закону України «Про приватизацію житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Таким чином, саме мешканці приватизованих квартир повинні нести витрати на приведення в належний стан балконів.
Чи повинен ЖЕК відремонтувати водяний стояк який відпрацював свій строк експлуатації?
Відповідно до Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу №150 від 10.08.2004 року, ЖЕК зобов’язаний здійснювати часткову заміну внутрішніх інженерних мереж водопостачання та водовідведення в обсязі, що не перевищує 10% загальної її довжини (поточний ремонт). Що стосується повної заміни стояку (капітального ремонту), то фінансування такого ремонту здійснюють виключно органи місцевого самоврядування в межах наявних коштів в міському бюджеті.
Я громадянка України, але наразі не проживаю на території України. Мій родич хоче прописати мене в його квартиру. Якою є ця процедура і чи можливо це зробити без приїзду на територію України?
Діюча з 05.07.2012 року редакція Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» дозволяє здійснити реєстрацію місця проживання фізичної особи через законного представника, тобто без Вашої особистої участі. Вам необхідно у нотаріуса оформити довіреність на право здійснити від Вашого імені реєстрацію місця проживання та подати необхідний пакет документів в орган Державної міграційної служби.
У період серпневих злив помітив, що зі стелі балкону капає вода і заливає мій балкон. Пояснить, будь ласка, чи відноситься балкон до квартири, і хто повинен відповідати за проведення ремонту на ньому згідно заподіяної шкоди: ЖЕК чи власник квартири, що знаходиться наді мною?
Визначення загальної площі квартир надано в  Інструкції з ведення господарського обліку в сільських, селищних та міських радах. Згідно ст. 7.4.6. до графи «Загальна площа» включаються: площа всіх приміщень будинку/квартири (за винятком вхідних тамбурів в одноквартирних будинках), площа житлових кімнат (загальної кімнати і спалень) та підсобних приміщень (кухні, передпокою, ванної або душової, убудованих шаф); площа опалювальних придатних для проживання протягом року мансард та мезонінів; площа літніх приміщень: лоджій, балконів, веранд, терас і холодних комор. Таким чином, за залиття повинен відповідати власник квартири, яка знаходиться над Вашим балконом.
На скільки правомірні дії фірми, яка встановлює свої двері з домофонами без погодження на те з комунальною службою?
У законодавстві України прямо питання взаємовідносин між фірмами, що встановлюють двері з домофонами, та обслуговуючими будинки організаціями не врегульоване. Виходячи з того, що більшість ЖЕКів є балансоутримувачами будинків, місць загального утримання, окрім випадків, коли будинок кооперативний або в ньому створене ОСББ, то саме вони як особи, що зобов’язані утримувати майно в належному стані, видавати приписи та вимагати від відповідних фірм укладання договорів, аж до судового вирішення спору. Однак на практиці ЖЕКи  інколи не мають жодного впливу на процес встановлення домофонів і їхнього подальшого використання. Адже письмовий договір з комунальними службами укладають не всі фірми, і ЖЕКи втручаються хіба що у випадках, коли надходять скарги на фірми, які надто вже нав’язливо пропонують свої послуги, встановлюючи двері без відповідних погоджень та не надаючи ключі для вільного доступу у під’їзди працівникам відповідних комунальних служб.
У нас в квартирі автономне опалення. Чи повинна я сплачувати роботи ЖЕКу, пов'язані з опаленням і гарячою водою, що проводяться в інших мешканців чи підвалі будинку?
Ви є співвласником спільного майна будинку, незалежно від того, що у вас знаходиться у квартирі. Кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Я проживаю у приватизованій квартирі на п'ятому поверсі. В квартирі постійна волога, сирість через те, що технічний поверх над моєю квартирою не утеплений. Чи входить в обов'язки обслуговуючого ЖЕКу утеплення технічних поверхів?
Перш за все,  Вам потрібно звернутися у свій ЖЕК з актом-претензією щодо стану технічного поверху. Отримайте акт комісійного обстеження і Ви далі зможете визначити свої наступні кроки. Утеплення  технічного поверху  потрібно робити комплексно, у рамках заходів з енергозбереження. Робити утеплення лише над вашою квартирою не входить у обов’язки ЖЕКу.
Чи повинні мешканці 1-2 поверхів платити за ліфт і проведення планових ремонтів, і які з цього питання є нормативні документи.
У багатоповерхових будинках з ліфтом ліфт є спільною неподільною власністю власників квартир. За Постановою № 529 КМУ всі власники квартир, крім кв. на 1-му поверсі, зобов’язані утримувати ліфт і тому оплачувати його технічне обслуговування. Власники не платять за користування ліфтом, а оплачують його утримання.