Як вивести плями з одягу

Перш ніж братися за виведення плями, необхідно визначити її походження.
Плями від жиру мають розмиті контури, часто з розбіжними «промінчиками». Застарілі жирові плями проявляються також на зворотному боці тканини.

Плями від соку, чаю, вина тощо, мають яскраво виражену межу, причому контур у них темніший, ніж центр плями.

Плями від крові, молока, супу, соусів та ін. поєднують в собі як жирові так і не жирові речовини і нерідко вимагають подвійної обробки.
Більшість свіжих плям можна відіпрати з допомогою господарського мила, соди або інших миючих засобів. Застарілі плями звичайно відпираються, але вимагають більш складної обробки.
Перш ніж приступати до виведення плями, виріб треба ретельно відчистити від пилу спочатку сухою, потім вологою щіткою. Обробляти пляму краще з вивороту, підклавши під матерію дощечку, обтягнуту білою тканиною в декілька шарів або білі паперові серветки. Чистять пляму за допомогою ватного тампона або білої ганчірочки (можна і м’якою щіткою). Спочатку змочують місце навколо плями, потім поступово переходять від краю до середини. При такому способі пляма не буде розпливатися.

Будь-який засіб для видалення плям на одязі краще спочатку спробувати на запасному шматочку тканини. Якщо його немає, то на загнених всередину частинах або на запасах тканини біля шва. Особливо будьте обережні з кольоровими і синтетичними тканинами. Починають чистити слабким розчином, при необхідності поступово підсилюючи його концентрацію. Намагайтеся не використовувати занадто концентровані розчини – краще повторити обробку слабким розчином кілька разів, чергуючи її з промиванням.

Жирові та олійно-смоляні плями.
(Від жиру, рослинного або вершкового масла, жирних соусів, майонезу, воску, машинного масла, масляних фарб, лаку, смоли, крему, гуталіну, мастики та ін) виводяться органічними розчинниками, такими як спирт, бензин, ацетон, скипідар, ефір .

Як вивести жирні плями?
Свіжу жирову пляму треба посипати сіллю і обережно потерти (можна м’якоттю теплого хліба). Змінювати сіль слід кілька разів, поки пляма не зникне. Жирові плями часто добре відпираються господарським милом.
Перед пранням плями від жиру рекомендують посипати тальком або крейдою, накрити промокальним папером і пропрасувати не дуже гарячою праскою (під тканину теж краще покласти промокальний папір). Після цього пляму дочищають бензином або засобом для виведення плям, можна також використовувати розчин – 0,5 чайної ложки кухонної солі на 3 столових ложки нашатирного спирту. Наносити ці засоби краще ватою або білою ганчірочкою, замінюючи їх у міру забруднення.

Так само виводять плями від воску і парафіну, тільки після обробки праскою їх протирають денатурованим спиртом.
З вовняної тканини жирні плями краще видаляти бензином.
Плями на плюш і оксамиті виводять спиртом або скипидаром. Користуватися праскою для виведення плям з цих тканин не можна.
Свіжі жирові плями на оксамиті можна вичистити теплою м’якушкою білого хліба.
Застарілі жирові плями спочатку розм’якшують, втираючи плямовивідник або бензин ватним тампоном в тканину з обох сторін.

Якщо тканину прати не можна, то жирову пляму виводять за допомогою гарячого картопляного борошна. Під оброблюване місце кладуть щільну білу тканину. Нагріте картопляне борошном посипають на пляму, через 15-20 хвилин борошно струшують. Процедуру повторюють до зникнення плями. Потім виріб ретельно вичищають щіткою. Щоб уникнути засаленості комірця на сорочці – кожного разу перед пранням натирайте вологий комір господарським милом. Якщо засмальцьовані місця з’явилися на комірі верхнього одягу, протріть їх ватяним тампоном, змоченим в міцному розчином кухонної солі. Якщо плями залишаться, протріть їх нашатирним спиртом.

Як вивести плями від масляної фарби?
Свіжу пляму від масляної фарби можна вивести, протираючи її ваткою, змоченою скипідаром, ацетоном або гасом, а потім нашатирним спиртом, поки пляма не зникне. Будьте обережні – нашатирний спирт може змінити забарвлення тканини.
Позбутися від плями масленої фарби на одязі можна також за допомогою очищеного бензину (продається в господарських магазинах).
Застарілу пляму краще змочити скипідаром, а коли фарба розм’якшиться, зчистити її міцним розчином питної соди, а потім ретельно промити теплою водою.

Плями від косметики.
Щоб вивести пляму від губної помади, потріть пляму ваткою з нашатирним спиртом. Плями від косметичних кремів видаляють спиртом або бензином. Плями від фарби для волосся видаляють перекисом водню, змішаним з такою ж кількістю нашатирного спирту.
Примітка: спирт, бензин, скипидар, бензол, ефір, ацетон та засоби для виведення плям з їх змістом вогненебезпечні, леткі та отруйні. Користуватися ними треба в провітрюваних приміщеннях, дотримуючи запобіжних заходів. Зберігати розчинники треба в ємності, яка щільно закривається пробкою поза досяжності дітей.

Як вивести плями від соку, фруктів, ягід, чаю, кави, вина, пива?
Свіжі плями від вина, фруктів і ягід можна вивести за допомогою окропу. Тканина натягують над яким-небудь посудом і ллють киплячу воду з чайника до повного зникнення плями. Даний спосіб не застосуємо до виробів з нестійким забарвленням.
Застарілі плями швидше зійдуть, якщо потримати тканину над посудиною з киплячою водою і протерти оцтом або лимонним соком, розбавивши його наполовину з горілкою або денатуратом. Можна замочити пляму у гарячому молоці.

Для видалення плям з білих тканин використовують перекис водню з нашатирним спиртом (I чайна ложка на півсклянки гарячої води). Пляму протирають тампоном, змоченим даним розчином, а потім промивають водою.
Плями від фруктів і фруктових соків c кольорової тканини можна вивести за допомогою лимонної кислоти або лимонного соку з сіллю.
Ці способи підходять і для виведення плям від червоного вина. Крім того, винні плями на кольорових виробах добре видаляє суміш гліцерину з сирим яєчним жовтком (1:1). Цією сумішшю намазують пляму, залишають на кілька годин, а потім промивають теплою водою. На свіжі плями від червоного вина або ягід рекомендується насипати вологу столову сіль і через деякий час промити теплою водою.

Плями від білого вина, шампанського, пива та лікерів видаляють розчином мила, питної соди і води (на склянку води взяти 5г мила і пів чайної ложки соди). Цим розчином треба змочити пляму і залишити, на наступний день змити його теплою водою і ретельно прополоскати. Будьте обережні – неякісно пофарбовані тканини можуть злиняти.
Свіжі плями від пива зазвичай відпираються водою з милом. Застарілі плями треба чистити сумішшю гліцерину, винного і нашатирного спирту в рівних частинах. Цю суміш розбавляють водою (1:3) і протирають пляму.

Плями від кави або міцного чаю видаляють щіткою, змоченою в теплій воді. Потім всю річ ретельно промивають у теплому мильному розчині (половина чайної ложки кальцинованої соди або 1 чайна ложка нашатирного спирту на 1 л води). Після цього двічі прополіскують в теплій і один раз в холодній, злегка підкисленою оцтом воді.

Плями від молока та інших продуктів, що містять білки
Такі плями необхідно негайно змивати теплою, але не гарячою водою. Інакше білок завариться, і з вивести пляму буде важче. Можна скористатися сумішшю з 2-х столових ложок гліцерину, 2-х столових ложок води і декількох крапель нашатирного спирту. Пляму змочують сумішшю, поміщають між двома шарами білої бавовняної тканини і пропрасовують.

Щоб вивести пляму від шоколаду, тканину потрібно запрати в дуже солоній воді або протерти розчином нашатирного спирту.
Застарілі плями на білих речі можна вивести перекисом водню, просочивши ним тканину і потримавши 10-15 хвилин. Після цього виріб прополіскують в холодній воді.

Плями від крові відмивають спочатку холодною водою, а потім теплим мильним розчином. Перед пранням білизну з плямами замочують на кілька годин.
Також плями крові можна вивести, потерши пляму холодною водою, в якій розчинена таблетка аспірину.

Інші види плям
Плями від гарячої праски змочують соком ріпчастої цибулі і залишають на кілька годин, після чого виріб випирають і пляма зникає. Якщо ж пляма велика, на неї треба покласти кашку з тертої ріпчастої цибулі і залишити на деякий час, потім добре прополоскати в холодній воді.
З білих тканин підпалини добре видаляти сумішшю з півсклянки води, 1 чайної ложки перекису водню і декількох крапель нашатирного спирту.
Якщо до одягу прилипла жувальна гумка, покладіть одяг у морозилку – застигла жуйка не буде липкою і її буде легше вивести. Якщо пляма від жувачки залишиться, потріть її бензином.

Щоб вивести пляму від іржі, змочіть пляму лимонним соком і пропрасуйте праскою через вологу марлю.
Плями від чорнила або пасти кулькових ручок можна вивести за допомогою лимонного соку. Свіжі плями від пасти кулькових ручок виводять розчином нашатирного спирту і питної соди (1-2 чайні ложки на 1 склянку води) або гліцерином. Для видалення чорнильної плями або плями від кулькової ручки можна також скористатися кислим молоком. Тканину треба замочити в теплому молоці на кілька годин, а потім виріб ретельно відіпрати в теплій мильній воді з додаванням бури або нашатирного спирту.

Плями від зелені (трав’яні) можна вивести горілкою. Крім того, трав’яні плями знімають розчином кухонної солі (1 чайна ложка на півсклянки теплої води).
Для плям невідомого походження спочатку краще спробувати розведений у воді нашатирний спирт і сіль.
Незрозумілі плями також можна вивести за допомогою засобів для миття сантехніки або кухонних плит. (Краще брати засоби не на основі кислот).
З білих тканин плями можна видаляти 3%-ним розчином перекису водню.

http://lifetips.org.ua
Файли Cookie
Сайт ПП Східний масив не зберігає дані, але використовує cookies щоб працювати правильно Натисніть «Дозволити», якщо ви погоджуєтесь на використання порталом цих файлів.
Детальніше